Forum Gimnazjum w Suszu Strona Główna Gimnazjum w Suszu
Szkolne forum dyskusyjne Publicznego Gimnazjum im. Kawalerii Polskiej w Suszu www.gimsusz.neostrada.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Manga i Anime

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Gimnazjum w Suszu Strona Główna -> Rozmowy o wszystkim ;) / Kącik filmowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iglak9404
Maniak forum
Maniak forum



Dołączył: 21 Lis 2008
Posty: 232
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: :D :D :D :D
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 21:05, 20 Gru 2008    Temat postu: Manga i Anime

Dragon Ball (jap. ドラゴンボール, Doragon Bōru?) – manga i anime stworzone przez Akirę Toriyamę. Manga składa się z 42 tomów, natomiast anime z 3 części - Dragon Ball i Dragon Ball Z opartych na mandze, oraz Dragon Ball GT, w której tworzeniu Toriyama nie miał wielkiego udziału - zaprojektował m.in. postać SSJ4 (Super Saiya-jin 4). Wielu fanów liczy na dalsze serie, autor jednak zapiera się, że nie ma zamiaru więcej ich tworzyć. Od paru lat krążą plotki o rzekomym Dragon Ball AF, jednak jak się później okazało był to tylko i wyłącznie wymysł fanów - Toriyama nigdy niczego podobnego w planach nie miał. Yo! Son Goku and His Friends Return (2008)- jest pierwszym filmem zapowiedzianym przez Toriyame od czasu ostatniego filmu z serii Z.

Opowiada o losach Son Gokū, głównego bohatera mangi. Gdy zbierze się siedem smoczych kul, pojawia się smok, który spełnia jedno życzenie. Mimo, iż od wielu lat nikt nie zdołał znaleźć wszystkich 7 kul, w dalszych losach mangi udaje się to - i to kilkanaście razy. Son Gokū - choć na początku nie dysponuje znaczną siłą - z biegiem czasu jest coraz silniejszy i pod koniec mangi można go uznać za najsilniejszą znaną nam postać. Na końcu dosiada on boskiego smoka, wchłania smocze kule i odlatuje w nieznane. Serial zdobył popularność w wielu krajach, osiągając bardzo wysokie wyniki oglądalności.

A może wy znacie jakieś inne Anime jeśli tak to możecie o nich napisać tutaj.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marionetka
Maniak forum
Maniak forum



Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 176
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Susz.
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:59, 21 Gru 2008    Temat postu:

no ja już wcześniej założyłam temat o Death Note ;D
Aale zaraz bo temat się nazywa Manga i anime a jesteśmy w filmach, więc chyba tylko anime?;p
wiem,wiem czepiam się.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iglak9404
Maniak forum
Maniak forum



Dołączył: 21 Lis 2008
Posty: 232
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: :D :D :D :D
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 9:51, 22 Kwi 2009    Temat postu:

Anime (jap. アニメ – anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon?) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy wyłącznie do określenia japońskiej animacji[1]. Istnieje także teoria, że termin anime pochodzi od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy). Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków

----------------------------------------------------

Historia

Historia japońskiej animacji sięga początków XX wieku, kiedy to japońscy filmowcy eksperymentowali z technikami animacji znanymi we Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Od połowy lat 30. XX wieku i podczas II wojny światowej anime służyły japońskiemu rządowi do celów propagandowych[potrzebne źródło]. Po wojnie nastąpił zastój w przemyśle filmowym, na ten okres przypada jednak rozwój komiksu określanego w Japonii mianem mangi. W latach 70. XX wieku popularność anime gwałtownie wzrosła i zaczęły powstawać, w dużej części na podstawie mang[potrzebne źródło], filmy animowane wyróżniające się spośród innych produkcji. Powstały nowe gatunki, takie jak mecha (np. Generał Daimos). W latach 80. XX wieku anime zostało uznane za najważniejszy nurt w Japonii[potrzebne źródło], nastąpił też duży wzrost koniunktury na japońskim rynku animacji. Od połowy lat 90. XX wieku stale rosła popularność tego typu filmów na rynkach zachodnich. Na Zachodzie japońskie animacje były znane już wcześniej, w latach 80. XX wieku, jednak dopiero w latach 90. pojawiło się ogromne nimi zainteresowanie.

-------------------------------------------------

ANIME W JĘZYKU POLSKIM

W języku polskim słowo anime występuje jako rzeczownik rodzaju nijakiego (to anime lub te anime). Jest wyrazem nieodmiennym, zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej. Niepoprawna jest zatem pisownia anime'ami, anime'ów itp., ponieważ e na końcu jest wymawialne. Przykładowe stwierdzenie oglądam anime może odnosić się zarówno do jednego konkretnego anime, oglądanego w danym momencie, jak i stwierdzenia ogólnego 'oglądam japońskie animacje'.

--------------------------------------------------

SYNONIMY

W krajach anglojęzycznych anime bywa czasami nazywane portmanteau japanimation, ale obecnie termin ten wychodzi z użycia. Określenie japanimation używane było najczęściej w latach 70. i 80., wraz z pierwszą i drugą falą fandomu, ale w połowie lat 90. zaczęło być wypierane przez anime. Termin ten częściej używany jest w Japonii. Odkąd słów anime i animēshon zaczęto używać do określania wszystkich typów animacji, terminem japanimation odróżnia się japońskie filmy animowane od pozostałych.

Dawniej w krajach europejskich anime określano także terminem manga, co może wiązać się z użyciem tego słowa w Japonii, gdzie mangą nazywa się czasem zarówno animację, jak i komiks. Mimo wszystko animacja zostaje tam nazywana mangą głównie przez ludzi niezorientowanych w temacie. W Polsce najczęściej używany jest termin anime, chociaż dużą popularnością cieszy się także japońska animacja.

------------------------------------------------------

WYRÓŻNIKI

Japońska animacja cechuje się rozmaitością stylów, które skierowane są do ogromnego grona odbiorców – kobiet i mężczyzn, dziewczyn i chłopców, osób w każdym wieku, o każdej orientacji seksualnej, biznesmenów i robotników, gospodyń domowych i kobiet robiących karierę itd. Cechą charakterystyczną większości anime jest styl rysowania. Postacie anime mają duże oczy, a włosy cieniowane są w charakterystyczny sposób. Inną cecha charakterystyczną są pojawiające się w niektórych produkcjach bardzo uproszczone wizerunki bohaterów (tzw. Super deformed).

Niegdyś wiele anime powstawało jedynie przy użyciu tradycyjnych metod animacji, jednak w ostatnich latach do produkcji coraz większej części z nich używa się komputerów. Komputery wykorzystywane są w różnym stopniu: w niektórych filmach ich praca jest praktycznie niezauważalna, ponieważ twórcy ograniczyli ich użycie do minimum, np. pomagając sobie przy co trudniejszych animacjach. Inne z kolei anime, bardzo dużo zawdzięczają komputerom – animacja do Appleseed powstawała przy pomocy grafiki trójwymiarowej oraz techniki motion capture. Ostatnim serialem anime, który powstaje wyłącznie przy użyciu tradycyjnych metod, jest Sazae-san[2].

-----------------------------------------------------

GATUNKI I PODGATUNKI

Istnieje wiele gatunków anime, w tym także odpowiednich dla tradycyjnego kina aktorskiego. Owe gatunki mogą zawierać w sobie elementy akcji, przygody, historii dla dzieci, komedii, dramatu, erotyzmu (hentai), średniowiecznego fantasy, okultyzmu, horroru, romansu, science fiction itd.

Większość anime łączy w sobie elementy kilku różnych gatunków, jak i wiele różnych tematów, co utrudnia jednoznaczne ich kategoryzowanie. Może wydawać się, że dane anime ma prostą fabułę, ale jednocześnie może cechować się ono o wiele większą złożonością, głębokością przedstawionej historii oraz jej bohaterów. Przykładowo, w jakimś anime największy nacisk położono na akcję, np. efektowne bijatyki lub pościgi, ale jednocześnie w tym samym filmie (serialu) znaleźć można elementy humoru, romansu, a nawet... ostre, cięte komentarze społeczne! Tak samo powstać może anime, w którym najbardziej widoczny jest wątek romansowy, ale jednocześnie dużo w nim akcji.

Nazwy i krótkie opisy gatunków charakterystycznych dla anime i mangi:

* anime progresywne – "film artystyczny", produkcja łamiąca jakieś kanony; termin trudny do jednoznacznego zdefiniowania, stąd też nie można podać konkretnych przykładów anime progresywnych, ale wymienia się wśród nich m.in. Furi kuri, Mind Game, Meikyū monogatari czy Wirtualną Lain
* bishōjo – jap. 'piękna dziewczyna'; anime, w którym ważną rolę odgrywają piękne dziewczyny,
* bishōnen – jap. 'piękny chłopak', np. Tajemnica przeszłości
* ecchi – anime o podtekstach erotycznych, niewybrednym humorze erotycznym, aczkolwiek bez pokazywania stosunków płciowych, np. Chobits, Green Green
* hentai – jap. 'zboczeniec' erotyczne i pornograficzne, w Japonii termin nie jest stosowany, a samo słowo jest odbierane negatywnie np. Czarna księga, Chōjin densetsu Urotsukidōji
o yaoi – erotyczne anime gejowskie,
o yuri – erotyczne bądź romantyczne anime lesbijskie
o shōtacon lub shōtakon – od shōtaro complex; erotyczne anime z młodymi chłopcami
o lolicon lub rorikon – od lolita complex; erotyczne anime z młodymi dziewczętami
* josei – jap. 'młoda kobieta'; anime przeznaczone dla młodych kobiet, rzadko spotykane,
* mecha – anime z wielkimi robotami lub humanoidami
* moe – anime lub manga zawierające postaci bardzo zuchwałe lub słodkie np. Lucky Star
* seinen – anime przeznaczone dla starszej młodzieży, np. V
* sentai, super sentai – jap. 'walcząca drużyna'; anime, które wśród głównych postaci zawiera drużynę superbohaterów
* shōjo – jap. 'młoda panienka' lub 'mała dziewczynka'; anime przeznaczone dla dziewczyn
* shōnen – jap. 'chłopiec'; anime przeznaczone dla chłopców, np. Dragon Ball, Naruto, Bleach
* mahō shōjo (magical girls) – anime o nastoletnich bohaterkach, posiadających nadprzyrodzone moce. np sailor moon
* mahō shōnen (magical boys) – odpowiednik mahō shōjo z chłopcami
* shōjo-ai – jap. 'dziewczęca miłość'; anime o romansach między żeńskimi postaciami, np. Rewolucjonistka Utena; termin nie obowiązuje w Japonii, utworzony został na Zachodzie na wzór shōnen-ai, aby odróżnić lesbijski romans od erotyki
* shōnen-ai (lub BL, boys love) – jap. 'chłopięca miłość'; anime o romansach między męskimi postaciami, np. Gravitation, Ai no kusabi: Miłość na uwięzi

Niektóre anime powstają dla specjalnej grupy odbiorców, węższej nawet niż niektórych z podanych powyżej. Przykładowo, Initial D i éX-Driver skupiają się na wyścigach samochodowych i tuningu (swoiste odpowiedniki filmów w rodzaju Szybkich i wściekłych), Ashita no Jō opowiada o boksie, a Hanaukyō meido tai (Hanaukyō Maid Team bazuje na fantasy o... francuskich pokojówkach).

W roku 2006 National Child Exploitation Coordination Centre of Canada sklasyfikowało cały ogół anime jako hentai, niewłaściwie określając treści większości serii anime i mang. Skargi na zawartość artykułu i niewłaściwe sformułowania zmusiły NCECC do sprawdzenia owych sformułowań, ale nie jego zawartości. Obecnie dokument został usunięty.

-------------------------------------------------------

Muzyka

Bardzo ważnym elementem anime jest muzyka. Ścieżki dźwiękowe do anime często tworzone są przez znanych muzyków, kompozytorów oraz gwiazdy muzyki. Seriale rozpoczynające się specyficzną czołówką (po angielsku opening) wykorzystują otwierającą piosenkę jako szybkie wprowadzenie do programu. Tło muzyczne wykorzystuje się, aby nadać odpowiednie tempo akcji.

Openingi zwykle odpowiadają tonowi, w jakim utrzymane jest dane anime i mają zachęcić widza do dalszego oglądania. Wykorzystane utwory oraz piosenka kończąca odcinek (ending) mogą stanowić komentarz do ogólnej fabuły całości lub wysuwać na pierwszy plan szczególnie ważny dla serialu element. Openingi i endingi (a także utwory w samym anime) nierzadko wykonywane są przez popularnych muzyków. Dodatkowo do niektórych anime wydawane są specjalne płyty z seiyū, nazywane image albumami. Pomimo użycia słowa image (obraz), płyty zawierają jedynie muzykę lub "wiadomości głosowe", w których to seiyū rozmawiają z publicznością lub mówią o samych sobie, co wywołuje u słuchacza wrażenie, że postać śpiewa. Innym rodzajem płyt są drama CD, na których znajdują się piosenki i opowiadane przez seiyū historie, niekoniecznie związane z głównym wątkiem danego anime.

-----------------------------------------------------

TYPY PRODUKCJI

Większość anime można podzielić na następujące kategorie:

* filmy, trafiające głównie do kin, charakteryzują się najwyższym budżetem, a co za tym idzie – najlepszą techniczną jakością. Niektóre filmy anime przynoszą olbrzymie dochody, np. Akira, Ghost in the Shell czy Spirited Away: W krainie bogów. Część anime prezentowanych jest jedynie na festiwalach filmowych (lub filmów animowanych); są one krótsze od zwykłych filmów, przykładami mogą być Fuyu no hi czy Mori no densetsu Osamu Tezuki. Innym typem produkcji są filmowe kompilacje, powstające z połączenia fragmentów serialu i zaprezentowane w kinach z różnych powodów.
* seriale telewizyjne, emitowane regularnie w telewizji. Większość odcinków trwa około dwudziestu trzech minut, które wraz z przerwą na reklamy zapełniają pół godziny czasu antenowego. Pełny sezon to dwadzieścia sześć odcinków, wiele tytułów liczy jednak połowę sezonu, czyli trzynaście epizodów. Większość seriali posiada opening i ending oraz tzw. eyecatche – bardzo krótkie scenki, często humorystyczne lub głupie, sygnalizujące początek lub koniec przerwy na reklamę. Eyecatche często pojawiają się w serialach, generalnie związane są z serią. Po endingu zazwyczaj pojawia się zapowiedź następnego odcinka.
* OAV (original animated video; czasami nazywane także OVA), porównywane z miniserialami. Mogą mieć dowolną ilość odcinków i długość; jednoodcinkowe OAV są szczególnie krótkie, zazwyczaj krótsze od filmu pełnometrażowego. Zazwyczaj wypuszczane bezpośrednio na DVD (dawniej kasetach video). Przeważnie są dobrej jakości technicznej, zbliżonej do filmów. Czasami pojawiają się w nich opening, ending i eyecatche.

Ilość odcinków serialu bądź OAV może być naprawdę bardzo duża. Częste w przypadku shōnenów i shōjo jest tworzenie długich serii, np. Dragon Ball Z liczył 291 odcinków, co wraz z pozostałymi dwiema seriami daje łącznie 508 odcinków; pięć serii Czarodziejki z Księżyca to 200 odcinków. Rekordzistami są jednak następujące tytuły (podana ilość odcinków obejmuje jedną serię):

* Sazae-san (1969-do dziś) – ponad 2000 odcinków (6100+ jeśli doliczyć podczęści, z których składa się cały odcinek).
* Doraemon (1973; 1979-2005; 2005-do dziś) – 1,049 odcinków (najdłuższa seria); 26 odcinków (seria z 1973); 300+ odcinków (seria rozpoczęta w 2005 roku, emitowana do dziś).
* Bajki japońskie (1976-1994) – 1471 odcinków.
* Hoka hoka kazoku (1976-1982) – 1428 odc.
* Kirin ashita no calendar (1980-1984) – 1306 odc.
* Sekai monoshiri ryoko (1971-1974) – 1006 odc.


Nieznana jest dokładna liczba odcinków ''[[Shin-chan]]a'', który powstaje od [[1992]] roku – według niektórych źródeł serial liczy ponad dwa tysiące odcinków. Najbardziej obszernym [[OAV]] jest natomiast ''[[Ginga eiyū densetsu]]'' – w latach [[1988]]-[[1997]] wydano 110 dwudziestoczterominutowych odcinków.


----------------------------------------------------------

DYSTRYBUCJA POZA JAPONIĄ

----------------------------------------------------------

ZAINTERESOWANIE ANIME

Zróżnicowanie gatunkowe powoduje, że anime znajduje sobie wielu fanów, co pozwoliło na powstanie fandomu poza Japonią. W wielu krajach zachodnich japońskie animacje są bardzo opłacalne, podobnie jak wczesne zachodnie ich adaptacje, np. Tetsuwan Atomu.

-----------------------------------------------------------

LICENCJA

Poza Japonią anime wydawane są w odpowiedniej dla danego kraju formie. Nagrana zostaje między innymi dubbingowana ścieżka dialogowa, którą wstawia się w miejsce oryginalnych dialogów. Dystrybutor może edytować anime w taki sposób, aby zastąpić rzeczy niezrozumiałe dla widza spoza Japonii oraz potencjalnie nieodpowiednie bądź obraźliwe, nawet poprzez wycięcie lub przerobienie niektórych scen. W taki sposób Amerykanie ocenzurowali np. Wojnę planet czy Teknomana, aby nadawały się one na rynek amerykański. Proces ten był szczególnie intensywny dawniej, kiedy na zachodzie anime było jeszcze mało znane, ale obecnie dystrybutorzy coraz rzadziej decydują się na cenzurę, ze względu na coraz większe zapotrzebowanie rynku na anime w oryginalnej wersji. Na cenzurę dystrybutor decyduje się najczęściej ze względu na mocne sceny erotyczne w produkcjach dla starszych widzów. Jeśli anime jest przeznaczone dla dzieci, dystrybutor często decyduje się na wycięcie co brutalniejszych scen – w anime rany i obrażenia są naturalnym następstwem przemocy.

-------------------------------------------------

DYSTRYBUCJA ANIME W POLSCE

W polskich telewizjach goszczą głównie anime dla dzieci, takie jak: Sonic X, Pokémon, Digimon i im podobne. Są to przerobione wersje amerykańskie, także z amerykańskimi odpowiednikami imion (np. Satoshi, główny bohater Pokémonów, w Polsce ma imię z angielskiego dubbingu – Ash; rodzice Shin-chana natomiast w angielskim i polskim dubbingu nazywają się Harry i Mitsy, w oryginale zaś Hiroshi i Misae).

Anime dla dzieci regularnie emitowane są przez telewizje Polsat, Jetix, TV 4 i Cartoon Network, seriale dla starszych widzów oglądać można na kodowanych kanałach Hyper i Canal+. Poza tymi stacjami na anime można trafić bardzo rzadko. Dystrybucja kinowa również jest ograniczona, w ciągu ostatnich lat do kin weszło zaledwie kilka anime. Były to głównie filmy bazujące na przebojowych Pokémonach i Dragon Ballu, a także filmy Hayao Miyazakiego – Księżniczka mononoke, Spirited Away: W krainie bogów i Ruchomy zamek Hauru. Księżniczkę mononoke wydano jedynie w wersji z amerykańskim dubbingiem i polskim lektorem, pozostałe dwa filmy zostały zdubbingowane na język polski.

Wśród legalnych źródeł dominują płyty DVD, na których to wydaje się najwięcej tytułów. Polscy dystrybutorzy okazjonalnie wydają anime na tym nośniku, istnieją jednak dwie specjalizujące się w tym firmy: Anime Virtual i Anime Gate. Pierwsza prowadzi głównie sprzedaż przez Internet, ale ze względu na wysokie ceny spotkała się z umiarkowanym zainteresowaniem wśród fanów anime. Druga firma, działająca od połowy 2005 roku, miała być zbawieniem dla osób lubiących japońską animację, jednak słaba lub średnia jakość wydawanych tytułów i notoryczne przekładanie terminów premier irytują potencjalnych nabywców. W chwili obecnej sytuacja zaczęła się jednak poprawiać. Oprócz anime firma wydaje także azjatyckie filmy aktorskie oraz animacje z innych krajów Azji, np. koreańskie Elysium. Pierwszy film, Appleseed, trafił także do kin. Trzecim dystrybutorem japońskich animacji okazała się dość niespodziewanie firma IDG, wydawca magazynu Kino Domowe.

Pod koniec 2005 roku wraz z czasopismem ukazało się Ghost in the Shell. Wydawca zwrócił się także do fanów z zapytaniem, jaką woleliby ścieżkę dźwiękową – japońską, czy angielską. Ostatecznie umieszczono obie ścieżki, a jako ukłon w stronę fanów – fansub do japońskiej wersji, aby uniknąć błędów w tłumaczeniu. W lutym 2006 roku z "Kinem Domowym" ukazał się Akira, a od marca regularnie wydawany jest serial Ghost in the Shell: Stand Alone Complex.

------------------------------------------------------

FANSUBY

Mimo że jest to pogwałceniem praw autorskich wielu krajów, niektórzy fani oglądają fansuby (nagrania serii lub filmów ze stworzonymi przez fanów napisami). Oglądanie oryginalnych japońskich wersji z napisami, niekoniecznie fansubów, jest formą preferowaną przez wielu entuzjastów. Etyczny aspekt tworzenia, dystrybuowania i oglądania fansubów jest przedmiotem wielu dyskusji, i kontrowersji, mimo że fansuberzy nie pobierają opłat za swoją pracę, i zazwyczaj zaprzestają dalszej dystrybucji, gdy anime zostanie licencjonowane poza Japonią.

--------------------------------------------------------

KONTROWERSJE

Czasami pojawiają się kontrowersje dotyczące zakresu definicji słowa anime. Wynikają one stąd, że w odniesieniu do anime panuje wiele stereotypów. Z anime kojarzone są np. duże oczy postaci, pozwalające łatwo wyrażać ich odczucia, smukłe sylwetki, a także często szczegółowe tła. Dlatego też wiele osób nie chce wierzyć, że niektóre filmy animowane (jak np. Pszczółka Maja) zostały wyprodukowane w Japonii. Z tego powodu słowo anime może być używane w trzech znaczeniach:

1. do określenia wszystkich filmów animowanych – znaczenie to stosowane jest jedynie przez Japończyków,
2. do określenia japońskich filmów animowanych – to definicja najbardziej rozpowszechniona poza Japonią,
3. do określenia filmów animowanych (niezależnie od kraju produkcji) nawiązujących do stereotypów związanych z japońskim komiksem i animacją.

Ze względu na to, że bez trudu można znaleźć produkcje anime nie pasujące do stereotypów, trzecia definicja nie może być uznana za dominującą, może jedynie pełnić rolę pomocniczą. Animowane produkcje czerpiące z anime bądź produkowane w takim stylu potocznie określa się terminem amerime, a należą do nich np. Odlotowe agentki. Amerime to także japońska wersja amerykańskiej bajki, jak np. Demashita! Powerpuff Girls Z – japońska wersja przygód atomówek w konwencji mahō shōjo.






To tyle :)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Iglak9404 dnia Śro 9:52, 22 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iglak9404
Maniak forum
Maniak forum



Dołączył: 21 Lis 2008
Posty: 232
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: :D :D :D :D
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 15:33, 30 Kwi 2009    Temat postu: Bleach

Bleach

Bleach (jap. ブリーチ, Burīchi?) – manga stworzona przez Tite Kubo. Obecnie w Japonii wydano 38 tomów mangi Bleach (dane z kwietnia 2009). Kolejne rozdziały ukazują się co tydzień w magazynie Weekly Shonen Jump. Na podstawie mangi tworzony jest również serial anime, którego odcinki także ukazują się co tydzień. Emisja serialu w Polsce rozpoczęła się 12 września 2007 roku na kanale Hyper. Wyemitowane zostały 52 pierwsze epizody.


Fabuła

Akcja anime ma miejsce w fikcyjnym, podtokijskim mieście, Karakura (空座). Opowiada o przygodach 15-letniego ucznia, obdarzonego zdolnościami percepcji duchowej, Kurosakiego Ichigo i jego towarzyszki, Kuchiki Rukii, która pewnego dnia pojawia się w jego życiu. Zaskoczona faktem, iż Ichigo potrafi ją dostrzec, co dla przeciętnego śmiertelnika jest niemożliwe, tłumaczy, że jest shinigami (bogiem śmierci) i ściga złe istoty zwane Hollow (z ang. Pusty). Kurosaki nie wierzy w jej opowieść, dopóki chwilę później jego dom nie zostaje zaatakowany przez jednego z Hollow. Rukia, starając się obronić jego rodzinę zostaje ranna, i przekazuje Ichigo swoją moc, w wyniku czego staje się on zastępczym Shinigami. W ten sposób rozpoczyna się przygoda Rukii z Ichigo. Początkowowo fabuła skupia się przede wszystkim na stopniowym wprowadzaniu i przedstawianiu głównych bohaterów, a także zapoznaniu widza z realiami świata. Rukia, nie mogąc wrócić do Soul Society z powodu utraty własnej mocy, decyduje się pozostać w ciągłym kontakcie z chłopcem. W tym celu podszywa się pod uczennicę z jego klasy. Jako stworzenie duchowe żaden shinigami nie posiada materialnej powłoki, przez co zostaje zmuszona do posłużenia się sztucznym ciałem (jap. gigai, ang. faux body).


Strony Konfliktu

Shinigami

Shinigami (jap. 死神, Shinigami? dosł. "Bogowie śmierci") – obrońcy ludzkości i pogromcy złych duchów. Nie posiadają ciała materialnego, przez co są niewidoczni dla przeciętnego człowieka. Prowadzą nieustającą walkę z istotami zwanymi Hollow. Każdy shinigami posiada swój miecz - zanpakutō (dosł. zabójca dusz) i potrafi w różnym stopniu posługiwać się czterema technikami przydnatnymi na polu bitwy – walki bronią, walki wręcz, technik poruszania się i demonicznymi sztukami.


Quincy

Quincy (jap. 滅却師, kuinshii?, dosł. "Niszczyciele") – grupa ludzi, która jest w stanie dostrzec byty duchowe. Walczą za pomocą broni tworzonych z energii. Podczas gdy shinigami funkcjonują korzystając wyłącznie z własnej energii, Quincy absorbują ją z otoczenia. Poza tym shinigami zabijając zjawę, oczyszczają jej duszę, co pozwala zjawie na przejście do Soul Society. Techniki Quincy zaś całkowicie niszczą duszę.

Metoda pozbywania się zjaw przez Quincy narusza równowagę wszechświata, gdyż poprzez ich działania bilans ilości dusz na świecie bezpowrotnie maleje. Ten fakt zadecydował o tym, iż około 200 lat przed głównym wątkiem fabuły shinigami zniszczyli klan Quincy. Mimo to, poza Uryuu Ishidą, pozostał przynajmniej jeszcze jeden żyjący Quincy: Ryūken Ishida, jego ojciec.

Bounto

Bounto (jap. バウント, baunto?) – rasa występująca jedynie w anime. Powstali za sprawą shinigami Ran'Tao – ówczesnej dowódcy dwunastego oddziału. Prowadziła ona eksperymenty mające na celu między innymi osiągnięcie wiecznej młodości. Większość przedstawicieli tej rasy zginęła podczas eksterminacji przeprowadzonej przez shinigami. Ci, którym udało się przetrwać zmuszeni byli do życia w ukryciu. Bounto można porównać do wampirów, gdyż wykazują podobne do nich zainteresowanie ludźmi. Od wampirów odróżnia je fakt, że nie żywią się ludzką krwią, lecz wysysają z nich energię (występującymi w świecie żywych jedynie w duszach), która jest źródłem ich mocy. Mimo, że w ich kręgach przez wieki zabronione było pochłanianie dusz żywych ludzi, Bounto mając na uwadze wyższe cele złamali pierwotne zakazy.

Każdy z Bounto posiada lalkę (ドール – dooru), która pełni funkcę ich broni. Każda Lalka ma inną formę, jak również zdolności. Stworzone są z żywiołów i w mniejszym lub większym stopniu kontrolują jeden z nich. Lalki są posłuszne swoim właścicielom, lecz wykazują także wolną wolę i uczucia. Kiedy Bounto traci swoją siłę, lalka obraca się przeciwko niemu.

Bounto:

* Jin Kariya (jap. 狩矢 神, Kariya Jin?) - przywódca Bounto, najsilniejszy wśród nich.
* Gou Koga (jap. 古賀 剛, Koga Gou?) - prawa ręka Kariyi.
* Sawatari (jap. 沢渡, Sawatari?) - Postarzał się zewnętrznie, kiedy zaabsorbował dużą ilość dusz żywych ludzi.
* Yoshino Souma (jap. 相馬 芳野, Souma Yoshino?).
* Mabashi (jap. 馬橋, Mabashi?) - posiada lalkę, która potrafi kontrolować ciało przeciwnika.
* Ugaki (jap. 宇柿, Ugaki?) - dowodził obroną Bounto na Ziemi.
* Ban (jap. 磐, Ban?) i Hou (jap. 鵬, Hou?) - bracia bliźniacy.
* Ryou Udagawa (jap. 宇田川 稜, Udagawa Ryou?).
* Kein (jap. ケイン, Kein?).
* Yoshi (jap. ヨシ, Yoshi?).

Vizard

Vizard (jap. 仮面の軍勢, vaizaado?, dosł. "Zamaskowana Armia") - są swoistym przeciwieństwem arrancarów (Hollow, posiadający moc shinigami). Ich wygląd niczym nie różni się od ludzkiego. W przeciwieństwie do Arrancarów, Vizard nie posiada dziury w klatce piersiowej lecz przybiera częściowo postać Hollow - maskę. Przywołując ową maskę zyskują nadzwyczajną siłę, prędkość, wytrzymałość oraz zdolność posługiwania się cero. Vizard jako były shinigami posiada własne zanpakutou. Motywy tej organizacji nie są w tej chwili znane. Ponad 100 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w Bleach stanowili czołówkę Gotei 13 (4 dowódców i 4 zastępców dowódców). Hollowami zostali wskutek eksperymentów Aizena. Dzięki pomocy Kisuke wrócili do swoich poprzednich postaci. Aby uniknąć egzekucji ze strony Soul Society są zmuszeni ukrywać się na Ziemi.

Arrancar[b]

Arrancar (jap. 破面, arankaru?, dosł. "Zniszczone Maski") to rasa, którą wzmocnił były dowódca piątego z XIII oddziałów w Soul Society Sousuke Aizen za pomocą artefaktu, zwanego hougyoku (mała, czarna kula o wielkiej mocy stworzona przez Uraharę i ukryta w ciele Rukii). Są to Hollow, którzy zdobyli moc shinigami i zdjęli swoje kościane maski. Arrancar istnieli już przed odejściem Aizena z Soul Society lecz było ich niewielu. Są przeciwieństwem vizardów. Arrancar są oznakowni numerami. Kryterium, wedle którego numery zostają przydzielane jest siła jednostki.

* Espada (jap. 十刃(エスパーダ), Esupaada - Dziesięć mieczy?) są najbardziej uprzywilejowani i najsilniejsi spośród wszystkich arrancarów. Każdy członek Espady jest wybierany na podstawie swoich umiejętności bitewnych i zostają im przydzielone numery od 0 do 9 określające ich rangę i siłę (0 najsilniejszy, 9 najsłabszy). Numery są wytatuowane na ciele członka Espady. Espada kontrolują resztę Números i są odpowiednikami dowódców w Gotei 13.
* Números (jap. 数字持ち(ヌメロス), Numerosu - "Ci, którzy mają liczby"?) są specjalistami od walki. Są to ci arrancarzy którzy posiadają dwucyfrowe numery gdy się rodzą od 11 do 99 adekwatne do ich wieku, nie siły (gdzie 11 jest najstarszy a 99 najmłodszy). Normalni Números mimo iż każdy ma biały żakiet jako podstawowy strój, każdy podkreśla indywidualność danego arrancara.
* Fracción (jap. 従属官(フラシオン), Furashion - Podlegli?) są podsekcją Números. Poszczególni Espada sami dobierają sobie Fracción. Ilość Fracción przypadająca na jednego członka Espady nie jest określona.
* Privaron Espada (jap. 十刃落ち(プリバロン・エスパーダ), Puribaron Esupāda - Zdegradowani z Dziesięciu mieczy?)) są to arrancarzy którzy byli członkami Espady, ale stracili ten status. Mają 3 cyfrowe numery.
* Exequias (jap. 葬討部隊(エクセキアス), Ekusekiasu?, po japońsku "oddział dobijający przed pochówkiem" po hiszpańsku "pogrzeb") są to członkowie dywizji egzekucyjnej odpowiedzialnej za eksterminację arrancarów. Są oni odpowiednikiem Onmitsukidō w Soul Society.


[b]Specjalne wydania mangi


* 88.5.Karakura Super Heros - wydane jako dodatek w specjalnym wydaniu Shōnen Jump - Jump the Revolution! (dodatek nr 10).
* 0.8.a wonderful error - wydane jako dodatek do Shōnen Jump nr 41 z 2003 roku (dodatek nr 12).
* -17. Soreyuku Hoshiboshi no Tame no Zensoukyoku (jap. -17.逸れゆく星々の為の前奏曲, -17. Soreyuku Hoshiboshi no Tame no Zensoukyoku?) - wydane jako dodatek do Shōnen Jump nr 20 z 2004 roku (dodatek nr 15).
* -12.5. Kangetsu ni Saku (jap. -12.5.寒月に咲く, -12.5. Kangetsu ni Saku?) - dodatek nr 20.
* 0.side-A the sand - Bleach Official Character Book Soul's (dodatek nr 23).
* 0.side-B the rotator - Bleach Oficial Animation Book Vibe's (dodatek nr 23).
* -16. Hyougen ni Shisu (jap. -16.氷原に死す, -16. Hyougen ni Shisu?) - wydane jako dodatek do Shōnen Jump nr 03 z 2008 roku (dodatek nr 32).






Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Iglak9404 dnia Czw 15:33, 30 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iglak9404
Maniak forum
Maniak forum



Dołączył: 21 Lis 2008
Posty: 232
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: :D :D :D :D
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 8:35, 15 Maj 2009    Temat postu:

Wreszcie


Animax, światowej klasy kanał nadający wyłącznie anime, będzie w POLSCE! Jak donoszą media, grupie HBO, która odpowiada za emitowanie AXN, CINEMAX, HBO na terenie naszego kraju, po kilku latach starań udało się uzyskać koncesję na nadawanie tej stacji na Polskim paśmie..! To nie koniec radosnych informacji, starania zarządu AXN o emitowanie "Dragon Ball" również zakończyły się sukcesem! W dodatku jeżeli wierzyć źródłom z trzeciej ręki, na Animaxie pojawią się odcinki... "Dragon Ball Kai"!! Jednak jeżeli ta opcja nie wyjdzie z cienia, będziemy mogli utopić smutki w trzech seriach smoczych kul w wersji RAW! Poza smoczymi kulami, na Animaxie pojawią się też takie tytuły jak: "One Piece", "Naruto", "Death Note", "Love Hina" i inne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Gimnazjum w Suszu Strona Główna -> Rozmowy o wszystkim ;) / Kącik filmowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin